Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

Ders Kodu81.30.109.A
Yıl1
Dönem1
Öğretim TürüBirinci Öğretim
Ders DiliTürkçe
Öğretim Üyeleri
  • Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim ÖZTÜRK
Kaynaklar
  • 1. 1. Bilgisayar ve internet kullanımı, Hasan Çebi BAL Bilgisayar öğreniyorum 2012.T.Cem Sinanoğlu ve Zeynel A. Öztürk.Pusula Yayıncılık Ltd.Şti.
Ders TanımıKişisel bilgisayarların tanıtımı, donanım ve yazılım kavramları, bunların bileşenleri, işletim sistemleri, dosyalar ve özellikleri, Windows işletim sisteminin tanıtımı, masaüstü ve bileşenleri, başlat menüsü, görev çubuğu, pencerelerle çalışma, programları başlatma, dosya ve klasörlerle çalışma. MS Word: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni dosya oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, dosya açma, belgenin sayfa yapısını değiştirme, belgede gezinme, metin kopyalama/kesme, yapıştırma, geri al, yinele, temel daktilo kuralları ve MS Word?de uygulanması, yardım alma. MS Excel: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni hesap tablosu oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, sayfa özellikleri, hücre, satır ve sütunlarla çalışma, veri girişi, düzeltme, taşıma, kopyalama, özel yapıştırma, çalışma sayfası ekleme, taşıma, kopyalama, isim değiştirme, yardım alma, baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma. Internet arama motorları kullanımı, detaylı arama. Temel internet kavramları, bilgiye erişim ve güvenlik unsurlarının öğretilmesi
HedeflerBu dersin amacı, öğrencilerin, bilgisayarın temel donanım birimlerini ve işletim sistemlerini tanımalarını, internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalarını ve ofis programlarını kullanarak bilgisayarda belge, elektronik tablo ve sunum hazırlamalarını sağlamaktır.
Ders İçin Önerilen Diğer HususlarYok
Öğrenme Çıktıları
1Bilgi teknolojisinin temel kavramlarını tanımlar.
2Temel seviyede bilgisayar donanımlarını tanır.
3Bir kelime işlemci yazılımını mesleki ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kullanabileceklerdir
4Bir elektronik hesaplama tablosu yazılımını mesleki ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kullanabileceklerdir.
5Bir sunu hazırlama yazılımını mesleki ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kullanabilecekler
Haftalık Ders İçeriği
HaftaDers İçeriği
1Kişisel bilgisayarların tanıtımı, donanım ve yazılım kavramları, bunların bileşenleri, işletim sistemleri, dosyalar ve özellikleri, Windows işletim sisteminin tanıtımı, masaüstü ve bileşenleri, başlat menüsü, görev çubuğu, pencerelerle çalışma, programları başlatma, dosya ve klasörlerle çalışma.
2Bilgisayarı özelleştirme, denetim masası, ağ bağlantıları, donatılar hakkında bilgi verme.
3MS Word: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni dosya oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, dosya açma, belgenin sayfa yapısını değiştirme, belgede gezinme, metin kopyalama/kesme, yapıştırma, geri al, yinele, temel daktilo kuralları ve MS Word?de uygulanması, yardım alma.
4MS Word: Metinin biçim özelliklerinin (yazı tipi, paragraf vb) değiştirilmesi, Madde işaretleri ve numaralandırma, stiller ve biçimlendirme, bul ve değiştir
5MS Word: Sayfa, bölüm sonu ekleme, sayfa numarası, resim, sembol, dipnot ve sonnot, metin kutusu, çizim, grafik, alt bilgi ve üst bilgi ekleme.
6MS Word: Tablolarla çalışma (ekleme, dönüştürme, biçim özelliklerini değiştirme vb.), baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma.
7MS Powerpoint: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni sunu oluşturma, kaydetme, slayt ekleme, silme, taşıma kopyalama, biçim özelliklerini değiştirme, baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma. Asıl slayt kullanarak tasarım şablonu yaratma, mevcut tasarım şablonlarını değiştirme.
8ARA SINAV
9MS Excel: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni hesap tablosu oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, sayfa özellikleri, hücre, satır ve sütunlarla çalışma, veri girişi, düzeltme, taşıma, kopyalama, özel yapıştırma, çalışma sayfası ekleme, taşıma, kopyalama, isim değiştirme, yardım alma, baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma.
10MS Excel: Biçim özellikleri (yazı tipi, renk, kenarlıklar vb.) ve değiştirilmesi, hücrelerin içeriklerine göre biçimlendirilmesi (sayı, metin, tarih vb.), otomatik biçimlendirme, koşullu biçimlendirme.
11MS Excel: MS Excel'de formüllerle çalışma, aritmetik işlem öncelikleri, formül oluşturma,
12MS Excel: Fonksiyonların eklenmesi ve kullanımı, fonksiyonlarla ilgili yardım alma, verilerin sıralanması, filtreleme.
13MS Excel: Grafik çizme, grafik türleri ve kullanım alanları, grafik özelliklerini değiştirme.
14Internet arama motorları kullanımı, detaylı arama. Temel internet kavramları, bilgiye erişim ve güvenlik unsurlarının öğretilmesi
15FİNAL
Değerlendirme
DeğerlendirmeYüzde
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Ara Sınav100
Final/Bütünleme Sınavı100
İş Yükü Hesaplaması
AçıklamaSayıSüreSaat
Ara Sınav111
Final Sınavı122
Derse Katılım14228
Uygulama/Pratik12224
Gözlem14114
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma2510
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma4520
Performans14114
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14
ÖÇ13
ÖÇ24
ÖÇ33
ÖÇ41
ÖÇ52

* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek