Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

Türkolojide Bilgisayar Uygulamaları 2

Ders Kodu1902.030412.7
Yıl2
Dönem4
Öğretim TürüBirinci Öğretim
Ders DiliTürkçe
Öğretim Üyeleri
  • Doç. Dr. Faysal Okan ATASOY
Kaynaklar
  • 1. F Klavye öğretim kitapları. Milli Eğitim Bakanlığı F Klavye 1 ve F Klavye 2 öğretim kitapları.Ofis yazılımlarınını F1 yardım menüleri.Ofis yazılımları tanıtma ve öğretme dokümanları.
Ders TanımıAlanıyla ilgili bilgi teknolojilerini öğretmekTürkçe f klavye tipi ile 10 parmak hızlı ve doğru yazabilmekBilgisayar yazılımlarını etkin bir şekilde kullanabilmek
HedeflerTürk dili, kültürü, tarihi ve edebiyatı ile ilgili konuların hepsinde gerekli olan temel bilgi işleme teknolojileri hakkında bilgi vermek ve temel bilgisayar kullanma becerilerini (yazılımlar ve F klavye 10 parmakla yazabilme) kazandırmak.Bilgi işleme teknolojileri hakkında genel bilgi, Klavye türleri ve Türkçe F klavyenin özellikleri. Kelime işleme yazılımları (MS Word, open-office vs.), bu programların temel menülerini tanıma ve kullanma, F1 yardım tuşununu tanıma, tuşlara kısa yol atama, yazı stilleri (normal, kalın, italik) yazı tipleri hakkında bilgi, normal şablonunun özellikleri ve bu özellikleri değiştirme, şablonu kişiselleştirebilme, başvuru menüsünün özelliklerini kullanma (dipnot, içindekiler vs.), kaynaklar bölümünü oluşturma. Simge ekleme, simge değiştirme, tuşlara kısayol atama, otomatik düzeltme seçenekleri. Paragraf ve sekme tuşları. Bul-değiştir menüsünü kullanma. Menüye düğme ekleme.Sayfa tasarımı (başlık, kenar boşlukları, sayfa numaraları, üst ve alt bilgi tasarımı, kağıt yönü, filigran ekleme, sütunlama vs.)kaydet seçenekleri, kayıt türleri (.doc, docx, .pdf, .rtf vs.)
Ders İçin Önerilen Diğer HususlarYok
Öğrenme Çıktıları
1Alanıyla ilgili çalışma yapmak üzere gerekli olan bilgi teknolojilerini tanır.
2Alanıyla ilgili çalışma yapmak üzere gerekli bilgisayar kullanma becerisini sahip olur.
3Alanıyla ilgili elektronik kaynakları bilir, tanır, etkin bir şekilde kullanır.
4Alanıyla ilgili yazılımları (kelime işleme, sunum, araştırma, dizinleme vs.) bilir, tanır, bunları kullanma bilgisine, becerisine sahip olur.
5Bilgi teknolojileri ile ilgili alanın ihtiyaçlarını, sorunlarını bilir; bunlara dönük çalışmalar yapabilir ve sorunlara çözümler teklif edebilir.
Haftalık Ders İçeriği
HaftaDers İçeriği
1Bilgi işleme teknolojileri hakkında genel bilgi, Klavye türleri, bilgisayarda klavye değiştirme ayarları. Türkçe F klavyenin özellikleri.
2Bilgisayar başında oturuşu düzeltme. Tuşa vurma teknikleri. Türkçe F klavye temel tuşları (KMLY ve AEİU) tanıma. Kelime işleme programında menüleri tanıma, dosyaya ad verip kaydetme. Kaydetme seçenekleri.
3Türkçe F klavye alıştırmaları (ÜT KMLY AEİU CS). Kelime işleme programında menüleri tanıma: Giriş ve Dosya menüleri. Sayfa kenarlıkları, bölümleme (Kesmeler, sayfa, sütun ve bölüm kesme).
4Kelime işleme programında menüleri tanıma (Yazı tipi, font büyüklüğü, yazı stilleri -kalın, eğik, altı çizgili-). Metni başlıklama. Başvurular menüsünde İÇİNDEKİLER tablosu oluşturma.
5Kelime işleme programında menüleri tanıma: Görünüm menüsünün özellikleri. Anahat, taslak, normal görünümleri. Belgeye cetvel ekleme veya kaldırma.
6Kelime işleme programında menüleri tanıma: Ekle menüsünün özellikleri. Sayfa numarası ekleme ve stilleri tanıma.
7Kelime işleme programında menüleri tanıma: Ekle menüsünün özellikleri. Sayfa numarası ekleme ve stilleri tanıma.
8Ara İmtihan
9Kelime işleme yazılımları (MS Word, open-office vs.), bu programların temel menülerini tanıma ve kullanma.
10F1 yardım tuşununu tanıma, tuşlara kısa yol atama, yazı stilleri (normal, kalın, italik) yazı tipleri hakkında bilgi, normal şablonunun özellikleri ve bu özellikleri değiştirme, şablonu kişiselleştirme.
11"Başvurular" menüsünün özelliklerini kullanma (dipnot, içindekiler vs.), kaynaklar bölümünü oluşturma.
12Simge ekleme, simge değiştirme, tuşlara kısayol atama, otomatik düzeltme seçenekleri.
13Paragraf ve sekme tuşları. Bul-değiştir menüsünü kullanma.
14Menüye düğme ekleme. Sayfa tasarımı (başlık, kenar boşlukları, sayfa numaraları, üst ve alt bilgi tasarımı, kağıt yönü, filigran ekleme, sütunlama vs.) kaydet seçenekleri, kayıt türleri (.doc, docx, .pdf, .rtf vs.)
15Yıl sonu imtihanı.
Değerlendirme
DeğerlendirmeYüzde
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Ara Sınav20
Uygulama/Pratik60
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma10
Final/Bütünleme Sınavı100
Final Sınavı için Bireysel Çalışma10
İş Yükü Hesaplaması
AçıklamaSayıSüreSaat
Ara Sınav111
Final Sınavı111
Uygulama/Pratik10330
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma7642
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma7642
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18
ÖÇ123
ÖÇ223
ÖÇ323
ÖÇ423
ÖÇ523

* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek