Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

HAVA ARACI AERODİNAMİĞİ VE YAPI SİSTEMLERİ

Ders Kodu4313.020218
Yıl1
Dönem2
Öğretim TürüBirinci Öğretim
Ders DiliTürkçe
Öğretim Üyeleri
  • ÖĞR. GÖR. HALİM BEKTAŞ
Kaynaklar
  • 1. AIRBUS A 320 CBT
Ders Tanımı1. Havacılığın tarihi gelişimini dönemlere göre açıklar. 2. Uçmanın teorisini ifade eder. 3. Uçuşun temel prensiplerini (kaldırma kuvveti, diğer kuvvetler ve bunları etkileyen faktörleri) açıklar. 4. Sektörde yer alan hava aracı ve motor tiplerini açıklar.
HedeflerHavacılıktaki temel konular üzerinde yeterli bilgiye sahip olmak.
Ders İçin Önerilen Diğer HususlarYok
Öğrenme Çıktıları
1Uçuş teorisini bilir.
2Hava aracı gövde yapısı hakkında bilgi sahibi olur.
3Air conditioning ve yakıt sistemlerinin yapısını bilir.
4Hava aracında buz ve yağmurdan koruma prosedürlerini bilir.
5Yangın ve duman tespit uyarı sistemleri hakkında bilgi sahibi olur.
6Uçak aerodinamik yapısını bilir.
Haftalık Ders İçeriği
HaftaDers İçeriği
1Uçuş Teorisi11.1.1. Uçak Aerodinamiği ve Uçuş Kontrolleri (Kumandaları) Aşağıdakilerin çalışması ve etkisi:? Sağa sola yatış (rule) kumandası; eleronlar ve spoylerler,? burun aşağı/burun yukarı (pike) kumandası: elevatör, stabilatör, değişken oranlı stabilatörler ve kanard kontrolü,? sağa sola dönüş (yaw) kumandası, dümen sınırlayıcıları (rudder limiters);Elevon ve ruddervatörün kullanımı ile kontrol ;Yüksek kaldırma cihazları, slat, slot, flap, flaperon;Sürükleme (drag) sağlayan cihazlar, spoylerler, kaldırma damperleri (lift dumpers), hız frenleri;Kanat fenslerinin(fence) etkileri; testere dişli hücum kenarları(leading edge);Sınır tabaka kontrolleri, girdap üreticileri, stall veya hücum kenarı wedge düzenleri;Ayarlayıcı fletnerlerin(trim tab), denge ve denge bozucu fletnerlerin(tab), servo fletnerleri, yaylı fletnerler, kütlesel denge, kontrol yüzeyi sapması, aerodinamik denge panelleri çalışması ve etkisi.
2Yüksek Hızlı UçuşSes hızı, subsonik uçuş, transonik uçuş, süpersonik uçuş;Mach sayısı, kritik Mach sayısı, sıkıştırılabilirlik etkisi, şok dalgası, aerodinamik ısınma, alan kuralı;Yüksek kızılı uçağın motor girişlerindeki hava akımını etkileyen faktörler;Sweepback in kritik Mach sayısına etkileri
3Gövde Yapısı - Genel Kavramlar(a) Yapısal mukavemete ilişkin uçuşa elverişlilik gereklilikleri;Yapısal sınıflandırma, birinci, ikinci ve üçüncü;Hata kaldırır, emniyetli ömür, hasar toleransı genel kavramları;Bölge ve istasyon tanımlama sistemleri;Gerilme, burkulma, eğilme, sıkıştırma, kesme, burulma, çekme gerilimi, yorulma;Boşaltma ve havalandırma koşulları;Sistem montaj/yerleştirme koşulları;Yıldırımdan korunma koşulları;Hava Aracı bağlamaları;(b) Aşağıdakilerin yapım metotları: Kaplama gövdeler, takviye çemberleri, takviye elemanları, gövde kirişleri, ana kaburgalar, takviye parçaları, dikmeler, bağlantılar, kirişler, kat yapıları, takviyeler, kaplama metotları, korozyondan koruma, kanat,kuyruk takımı ve motor bağlantıları; Yapı birleştirme/montaj teknikleri: perçinleme, civatalama, yapıştırma;Kromaj, anotlama, boyama gibi yüzey koruma yöntemleri;Yüzey temizleme;Gövde simetrisi: Hizalama/ayarlama metotları ve simetri kontrolleri.
4Gövde Yapısı - Uçaklar11.3.1 Gövde (ATA 52/53/56)Yapı ve basınç sızdırmazlığı sağlama;Kanat, irtifa dümeni, paylon, ve iniş takımı bağlantıları; Koltuk yerleşimi ve kargo yükleme sistemi;Kapılar ve acil durum çıkışları: Yapılar, mekanizmalar, çalışma (hareket) ve emniyet cihazları;Pencere ve camların yapıları ve mekanizmaları2 Kanatlar (ATA 57)Yapı:Yakıt depolama;İniş takımları, paylon, kumanda yüzeyleri ve yüksek kaldırma /sürükleme (drag) bağlantıları
511.3.3 Stabilizatörler (ATA 55)Yapı:Kontrol yüzey bağlantısı.11.3.4 Uçuş Kontrol (Kumanda) Yüzeyleri (ATA 55/57)Yapı ve bağlantı;Balanslama (Dengeleme) - kütle ve aerodinamik.
611.3.5 Naseller/Paylonlar (ATA 54)Naseller/Paylonlar: ? Yapı, ? Yangın duvarları, ? Motor bağlantıları11.4 Air Conditioning ve Kabın Basınçlandırma (ATA 21)11.4.1 Hava kaynaklarıMotor, APU ve yer servis araçlarından hava alınması.
711.4.2 Air ConditioningAir conditioning sistemleri;Hava çevrimi ve buhar çevrimi makineleri;Dağıtım sistemleri;Akış, sıcaklık ve nem kontrol sistemi.11.4.3 BasınçlandırmaBasınçlandırma sistemleri;Kumanda ve emniyet valfleri dahil kumanda ve göstergeler;Kabin basıncı kumandaları.11.4.4 Emniyet ve uyarı cihazlarıKoruma ve uyarı cihazları.
811.5 Aletler (Cihazlar) / Aviyonik Sistemler11.5.1 Alet (Cihaz) Sistemleri (ATA 31)Pitot statik: Altimetre, hava hız göstergesi, dikey hız göstergesi;Jiroskopik: Suni/yapay ufuk, durum yön göstergesi, yön göstergesi, yatay/ufki durum göstergesi, dönüş ve kayış göstergesi, dönüş koordinatörü;Pusulalar: Direkt okuma, uzaktan okuma;Hücum açısı göstergesi, perdövites (stall) uyarı sistemleri;Glass kokpit:Diğer hava aracı sistem göstergeleri.
911.5.2 Aviyonik SistemlerSistem yerleşimlerinin esasları ve aşağıdakilerin çalışması: ? Otomatik Uçuş (ATA 22), ? Haberleşme (ATA 23), ? Seyrüsefer Sistemleri (ATA 34).11.6 Elektrik Gücü (ATA 24)Bataryaların Takılması ve Çalışması;DC güç üretimi;AC güç üretimi;Acil durum güç üretimi;Voltaj regülasyonu/ ayarlaması;Güç dağıtımı; İnverter'ler, transformatörler, redresörler;Devre koruması;Harici güç/ Yer gücü.11.7 Kabin ekipmanları ve Mefruşat (ATA 25)(a) Acil durum ekipmanı gereklilikleri;Koltuklar, kayışlar ve kemerler.(b) Kabin yerleşimi;Ekipman yerleşimi;Kabin Mefruşat montajı;Kabin eğlence ekipmanları;Galley kurulumu;Kargo taşıma/handling ve muhafaza ekipmanı;Merdivenler.
1011.8 Yangından Koruma (ATA 26)(a) Yangın ve duman tespit ve uyarı sistemleri;Yangın söndürme sistemleri;Sistem testleri;(b) Taşınabilir/portatif yangın söndürücüler.
1111.9 Uçuş Kumandaları (ATA 27)Ana kumanda yüzeyleri: eleron, elevatör, dümen, spoyler;Fletner (trim) kumandası;Aktif yük kumandası;Yüksek kaldırma düzenekleri;Kaldırma indirme, hız frenleri;Sistem çalışması: Manüel, hidrolik, pnömatik, elektriksel, elektronik kumandalı (fly-by-wire);Suni hissetme, Sapma (Yaw) damperi, Mach ayarı, dümen sınırlayıcısı (rudder limiter), fırtına kilitleme sistemleri;Balanslama/Dengeleme ve ayarlama:Perdövites (stall) koruma/uyarı sistemi
1210 Yakıt Sistemleri (ATA 28)Sistem yerleşimi;Yakıt tankları;İkmal/Besleme sistemleri;İndirme, havalandırma ve tahliye;Çapraz besleme ve transfer;Göstergeler ve uyarılar;Yakıt ikmali ve yakıt boşaltma;Boylamasına balans yakıt sistemleri.11.11 Hidrolik Güç (ATA 29)Hidrolik sıvıları;Hidrolik depoları; basınçlama, ikmal ve numune alma Hidrolik pompalar ve basınç üretimi: Elektriksel, mekanik, pnömatik ve acil durum Basınç Kontrolü Sistem yerleşimi; Akümülatörler; Filtreler; Güç dağıtımı: yönlendirme ve kumanda valfleri, çalıştırma silindirleri ve pistonlar; Gösterge ve uyarı sistemleri;Diğer sistemler ile ilişkiler.
1311.12 Buz ve Yağmurdan Koruma (ATA 30)Buz oluşumu, sınıflandırılması ve tespiti;Buzlanmayı engelleyici sistemler: Elektriki, sıcak havayla ve kimyasal;Buzlanmayı giderici sistemler: Elektriki, sıcak havayla, pnömatik ve kimyasal;Yağmurdan arındırma;Propların ve drein yerlerinin ısıtılması;Silici/silecek sistemleri.11.13 İniş Takımları (ATA 32)Yapı, şok emme;Açma ve toplama sistemleri; Normal ve acil durum;Göstergeler ve uyarılar;Tekerlek ve lastikler, Frenler, oto-frenleme, kayma ve kazıklamayı önleme;Steering (dümen);Hava yer algılaması.Kuyruk tamponu11.14 Işıklar (ATA 33)Harici: seyrüsefer, çarpışmayı önleme, iniş, taksi, buz;Dahili: Kabin, kokpit, kargo;Acil Durum.11.15 Oksijen (ATA 35)Sistem yerleşimi; Ekip, yolcu;Kaynaklar, depolama, dolum ve dağıtım;Besleme ayarı;Göstergeler ve uyarılar.
14Genel Tekrar
Değerlendirme
DeğerlendirmeYüzde
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Ara Sınav100
Final/Bütünleme Sınavı100
İş Yükü Hesaplaması
AçıklamaSayıSüreSaat
Ara Sınav111
Final Sınavı122
Derse Katılım12828
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma11010
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma11010
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
ÖÇ112233412312
ÖÇ2211232413111
ÖÇ31114212
ÖÇ4112213321
ÖÇ512113432221
ÖÇ632521311

* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek