Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

BAKIM UYGULAMALARI 1

Ders Kodu4313.020305
Yıl2
Dönem3
Öğretim TürüBirinci Öğretim
Ders DiliTürkçe
Öğretim Üyeleri
  • ÖĞR. GÖR. HALİM BEKTAŞ
Kaynaklar
  • 1. AIRBUS A 320 CBT
Ders Tanımı1. Bakım el kitaplarına göre bakım ve donanım planlaması yapabileceksiniz. 2. JAA/EASA/FAA/SHGM standartlarında belirtildiği şekilde tadilat metotlarına göre bakım yapabileceksiniz. 3. JAA/EASA/FAA/SHGM standartlarında belirtildiği şekilde depolama metotlarını uygulayabileceksiniz. 4. Uçağın bakım-donanımını yaptıktan sonra uçuğa elverişli ise EASA kurallarına göre onaylayabilecek.
HedeflerÖğrenciye gerekli ortam sağlandığında uçak tipine göre JAA/EASA/FAA/SHGM standartlarında belirtildiği şekilde bakım prosedürlerini uygulattırmak.
Ders İçin Önerilen Diğer HususlarYok
Öğrenme Çıktıları
1Hava aracı ve atölye Emniyet yöntemlerini bilir.
2Yaygın olarak kullanılan el aletlerini ve hassas ölçüm aletlerini kullanmasını öğrenir.
3Elektrik Tesisatı Dahili Bağlantı Sistemi (EWIS) hakkında bilgi sahibi olur.
4Perçinleme standartlarını bilir ve uygulamalarını yapabilir.
5Borular, hortumlar, yaylar ve yataklar hakkında bilgi sahibi olur.
Haftalık Ders İçeriği
HaftaDers İçeriği
17.1 Emniyet Önlemleri-Hava Aracı ve AtölyeElektrik, bilhassa oksijen gibi gazlar, yağlar ve kimyasal maddelerle çalışırken alınacak emniyet tedbirlerini içeren güvenli çalışma uygulamalarının safhaları.Ayrıca, söndürme ajanlarına ilişkin bilgi dahil olmak üzere, bu tehlikelerden biri veya birden fazlası ile oluşabilecek yangın veya diğer bir kaza anında alınacak iyileştirici hareket talimatları
27.2 Atölye Uygulamaları Aletlerin bakımı, aletlerin kontrolü, atölye malzemelerinin kullanımı;Boyutlar, izinler ve toleranslar, işçilik standartları;Alet ve ekipmanların kalibrasyonu, kalibrasyon standartları
37.3 Aletler / TakımlarYaygın olarak kullanılan el aletleri tipleri;Yaygın olarak kullanılan güç aletleri tipleri;
4Hassas ölçüm aletlerinin çalışması ve kullanımı;Yağlama ekipmanları ve yağlama metotları.Elektriksel genel test ekipmanlarının çalışması, işlevleri ve kullanımı.
57.3 Aletler / TakımlarYaygın olarak kullanılan el aletleri tipleri;Yaygın olarak kullanılan güç aletleri tipleri;Hassas ölçüm aletlerinin çalışması ve kullanımı;Yağlama ekipmanları ve yağlama metotları.Elektriksel genel test ekipmanlarının çalışması, işlevleri ve kullanımı.
67.5 Mühendislik Çizimleri, Diyagramlar ve StandartlarÇizim türleri ve diyagramları, sembolleri, boyutları, toleransları ve projeksiyonları;İsim/başlık bloku bilgilerinin tanımlanması;Mikrofilm, mikrofiş ve bilgisayarlı sunumlar;Amerika Hava Taşıma Birliği'nin (ATA) Specification 100 Dokümanı;ISO, AN, MS, NAS ve MIL dahil olmak üzere havacılık standartları ve geçerli diğer standartlar;Tesisat/bağlantı şemaları ve şematik diyagramlar.
77.6 Uyumlar ve Açıklıklar Cıvata delikleri için matkap ölçüleri, uyum sınıfları;Uyum ve kleranslar için genel sistem;Hava aracı ve motorlar için uyum ve klerans programı (tablosu); Bükülme, burulma ve aşınma limitleri;Şaftların, yatakların ve diğer parçaların kontrolü için standart yöntemler.
87.7 Elektrik Tesisatı Dahili Bağlantı Sistemi (EWIS)Süreklilik, yalıtım ve bağlama teknikleri ve test işlemleri;El ve hidrolikle çalışan bükme aletlerinin kullanımı;Bükme bağlantılarının test edilmesi;Konektörlerden pim çıkarılması ve konektörlere pim yerleştirilmesi;Koaksiyal kablolar: Test işlemleri ve montaj tedbirleri;Elektrik hat tiplerinin, inceleme kriterlerinin ve hasar toleranslarının tanımlanması.Elektrik hatlarında koruma teknikleri: Kablo koruma örgüsü ve örgü desteği, kablo kelepçeleri, koruyucu kılıf teknikleri(ısı ile büzülen sargı dahil), shield işlemi(shielding);EWIS montaj, inceleme, onarım, bakım ve temizlik standartları.
97.8 PerçinlemePerçinli birleşimler/bağlantılar, perçin açıklığı/aralığı ve atımı;
10Perçinleme ve gamzeleme/çukurcuklama (dimpling) için kullanılan aletler;Perçinli birleşimlerin/bağlantıların incelenmesi
117.9 Borular ve HortumlarHava aracı borularının bükülmesi ve muflanması/ağızlarının açılması;Hava aracı boru ve hortumlarının incelenmesi ve test edilmesi;Boruların montajı ve bağlanması/kelepçelenmesi.
127.10 YaylarYayların incelenmesi ve test edilmesi.
137.11 YataklarYatakların test edilmesi, temizlenmesi ve incelenmesi;Yataklara yönelik yağlama gereklilikleri;Yataklardaki kusurlar ve sebepleri.
14Genel terkrar
Değerlendirme
DeğerlendirmeYüzde
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Ara Sınav100
Final/Bütünleme Sınavı100
İş Yükü Hesaplaması
AçıklamaSayıSüreSaat
Ara Sınav111
Final Sınavı122
Bütünleme Sınavı122
Derse Katılım15656
Uygulama/Pratik11010
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma12525
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma12525
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
ÖÇ133421253432
ÖÇ23222123322
ÖÇ322223344332
ÖÇ4211242321
ÖÇ5223422322

* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek