Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

KOMPOZİT MALZEMELER VE DONANIM

Ders Kodu4313.030218.6
Yıl1
Dönem2
Öğretim TürüBirinci Öğretim
Ders DiliTürkçe
Öğretim Üyeleri
  • ÖĞR. GÖR. KADİR MÜNİR ERCÜMEN
Kaynaklar
  • 1. Ders Notları, SHGM tarafından tanınmış okul statüsü A1 lisansı matematik kitabıMalzeme Bilimi Kitabı ( Yazar Prof. Dr. Kaşif Onaran )
Ders Tanımı1-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan demir (ferro) materyallerin karakteristikleri hakkında bilgi sahibi olur.2-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan demir dışı (non-ferro) materyallerin karakteristikleri hakkında bilgi sahibi olur.3-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan ahşap dışındaki kompozit ve metalik olmayan materyallerin özelliklerini ve tanımlamasını bilir.4-Kompozit malzemedeki hasar türlerini bilir.
HedeflerBu dersin amacı hava aracı malzemelerini tanımaktır.
Ders İçin Önerilen Diğer HususlarYok
Öğrenme Çıktıları
1Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan demir (ferro) materyallerin karakteristikleri hakkında bilgi sahibi olur.
2Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan demir dışı (non-ferro) materyallerin karakteristikleri hakkında bilgi sahibi olur.
3Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan ahşap dışındaki kompozit ve metalik olmayan materyallerin özelliklerini ve tanımlamasını bilir.
4Kompozit malzemelerdeki hasar türlerini bilir
Haftalık Ders İçeriği
HaftaDers İçeriği
16.1 Hava Aracı Materyalleri-Ferro (Demir)-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan alaşımlı çeliklerin karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Alaşımlı çeliklerin ısıl işlemi ve uygulaması.
26.1 Hava Aracı Materyalleri-Ferro (Demir)-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan alaşımlı çeliklerin karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Alaşımlı çeliklerin ısıl işlemi ve uygulaması.
36.2 Hava Aracı Materyalleri- Non-Ferro (Demir Dışı)-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan non-ferro (demir dışı) materyallerin karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Non-ferro (Demir dışı) materyallerin ısıl işlemi ve uygulanması;
46.2 Hava Aracı Materyalleri- Non-Ferro (Demir Dışı)-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan non-ferro (demir dışı) materyallerin karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Non-ferro (Demir dışı) materyallerin ısıl işlemi ve uygulanması;
56.3 Hava Aracı Materyalleri- Kompozit ve Metalik Olmayan6.3.1 Ahşap ve kumaş dışında kompozit ve metalik olmayanlar-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan ahşap karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Sızdırmaz ve yapıştırıcı maddeler;-Kompozit ve metalik olmayan materyaldeki kusurların /bozulmaların tespiti;Kompozit ve metalik olmayan materyallerin onarımı.
66.3 Hava Aracı Materyalleri- Kompozit ve Metalik Olmayan6.3.1 Ahşap ve kumaş dışında kompozit ve metalik olmayanlar-Hava araçlarında yaygın olarak kullanılan ahşap karakteristikleri, özellikleri ve tanımlanması;Sızdırmaz ve yapıştırıcı maddeler;-Kompozit ve metalik olmayan materyaldeki kusurların /bozulmaların tespiti;Kompozit ve metalik olmayan materyallerin onarımı.
7Genel Tekrar.
86.3.2 Ahşap YapılarAhşap gövde yapısına ilişkin yapım yöntemleri;Uçaklarda kullanılan ahşap ve yapıştırıcıların karakteristikleri ve özellikleri;Ahşap yapının korunması ve muhafaza edilmesi;Ahşap materyal ve ahşap yapı kusur türleri;Ahşap yapıdaki kusurların türleri;Ahşap yapının onarımı.
96.3.2 Ahşap YapılarAhşap gövde yapısına ilişkin yapım yöntemleri;Uçaklarda kullanılan ahşap ve yapıştırıcıların karakteristikleri ve özellikleri;Ahşap yapının korunması ve muhafaza edilmesi;Ahşap materyal ve ahşap yapı kusur türleri;Ahşap yapıdaki kusurların türleri;Ahşap yapının onarımı.
106.3.3. Kumaş KaplamaUçaklarda kullanılan kumaşların karakteristikleri, özellikleri ve türleri; Kumaş inceleme yöntemleri;Kumaşlardaki kusur türleri;Kumaş kaplamaların onarımı.
116.3.3. Kumaş KaplamaUçaklarda kullanılan kumaşların karakteristikleri, özellikleri ve türleri; Kumaş inceleme yöntemleri;Kumaşlardaki kusur türleri;Kumaş kaplamaların onarımı.
126.4 Korozyon- Kimyasal esaslar;Galvanik işlem prosesi, gerilme yoluyla oluşum, mikrobiyolojik oluşum;-Korozyon türleri ve bunların tanımlanması;Korozyon sebepleri;Korozyona yatkın materyal türleri
136.4 Korozyon- Kimyasal esaslar;Galvanik işlem prosesi, gerilme yoluyla oluşum, mikrobiyolojik oluşum;-Korozyon türleri ve bunların tanımlanması;Korozyon sebepleri;Korozyona yatkın materyal türleri
14Genel Tekrar.
Değerlendirme
DeğerlendirmeYüzde
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Ara Sınav100
Final/Bütünleme Sınavı100
İş Yükü Hesaplaması
AçıklamaSayıSüreSaat
Ara Sınav111
Final Sınavı122
Bütünleme Sınavı122
Derse Katılım12828
Bireysel Çalışma12424
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma12020
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma12020
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
ÖÇ111212
ÖÇ211212
ÖÇ311212
ÖÇ423212

* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek