Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

Erzincan Üniversitesi öğrencilerinin, akademik ve idari personelin sağlık sorunları karşısında başvuracakları birim Erzincan Üniversitesi Mengücekgazi Araştırma ve Eğitim Hastanesi. Hastane bünyesinde bünyesinde Dâhiliye, Genel Cerrahi, Dermatoloji, Göz, KBB, Gastroenteroloji, İntaniye, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı, Psikiyatri, Göğüs; Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde Diş Poliklinikleri yer almaktadır. Ayrıca muhtelif laboratuvarlarda tetkik imkânları bulunmaktadır.

Mengücekgazi Araştırma Hastanesinde hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında hasta kabul edilmektedir. Kurum Ambulansı 08.00-17.00 saatleri arasında acil durumlarda hizmet vermektedir. Öğrenciler herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığında Yalnızbağ kampüs içerisinde yer alan EÜ kliniğinde ve Başbağlar Mahallesinde bulunan hastanede muayene olabilirler. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan (ebeveynlerinin güvencesi altında olmayan ve 25 yaşın üzerinde olan) öğrenciler Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurarak sağlık karnesi çıkartabilmektedirler. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin tanı ve tedavi ödemeleri Erzincan Üniversitesi tarafından karşılanmaktadır.

Değişim öğrencileri, yeni yasa ile 1 yıla kadar ücret ödemeden sağlık sigortası yaptırabilirler. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu Erzincan şubesine öğrenci belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun dışında ekstra sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.