Erzincan Üniversitesi Ders Bilgi Paketi Ders Bilgi Paketi
 
 
 
Ön lisans
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora

Ulaşım

Erzincan-Sivas karayolu üzerinde kurulan Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Kampusu’nun şehir merkezine uzaklığı 14 km’dir. Kamu toplu taşıma araçları gibi kitle ulaşım araçlarından yararlanarak ortalama 20 dakikada ulaşılmaktadır. 14 A nolu otobüs ile şehir merkezi-yurtlar-yanlızbağ kampüsü-şehir merkezi ulaşımı sağlanır.

Erzincan’a Geliş

Havayolu
Erzincan'ın 10 km doğusunda  bulunan Erzincan Havaalanından yurt içi ve yurtdışı aktarmalı uçak seferleri her gün periyodik olarak yapılmaktadır.

Karayolu 
Erzincan ve çevreleri arasındaki ulaşım son derece rahat ve gelişmiş durumdadır. Erzincan otogarından Türkiye’nin hemen hemen diğer tüm illerine gece ve gündüz düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.

Demiryolu
Erzincan Marco-Polo güzergahında, ipekyolu üzerinde kurulu bir şehir olması sebebiyle İstanbul'dan gelen Doğu Ekspres treni adeta el değmemiş doğanın içinden geçerek nostalji oluşturur. Diğer şehirlere ise Ankara bağlantılı olarak ulaşmak mümkündür. 

İklim

Erzincan ilinde karasal iklim hüküm sürer. Yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve yağışlı geçer. Temmuz-ağustos ayları en sıcak ve ocak-şubat en soğuk aylardır. Sıfırın altında gün sayısı bir kaç aydır. Senenin 100 gününe yakını ise +30 derecenin üstüne çıkar. Sıcaklık +30°C ile -18°C arasında değişir.

Para Birimi

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır ve 5, 10, 20, 50 ,100 ve 200 TL'lik banknotlar ve 5, 10, 25 & 50 Kuruş ve 1 TL'lik bozuk paralar halinde kullanımdadır.

Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni 

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce Erzincan Üniversitesi’nden aldıkları kabul mektubuyla birlikte ülkelerindeki en yakın Türk konsolosluğuna giderek geçerli bir öğrenci vizesi veya ikamet tezkeresi edinmelidirler. 
Bütün yabancı uyruklu öğrenciler, "Oturma İzni" yani ikamet belgesi almak zorundadırlar. Yasaya göre, yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye girdikten sonra bir ay içerisinde oturma izni almak zorundadırlar. 2014 yasalarına göre ikamet tezkeresini en yakın Türk Konsolosluğundan alabilirler. Olmaması durumunda öğrenci vizesi alıp Türkiye'ye vardıktan sonra Erzincan'da başvuru yapılabilir.

Alışveriş Olanakları

Erzincan'da öğrenciler giyim eşyasından hediyelik eşya satışına, kırtasiyeden fotokopiye, kuaförden kuru temizlemeye kadar geniş bir yelpazede öğrenciler tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Haberleşme Hizmetleri ve Bankalar

Erzincan Üniversitesi Yanlızbağ Kampüsünde, PTT şubesinde gerçekleştirebilecek tüm işlemlerin yapıldığı bir PTT Şubesi bulunmaktadır. Ayrıca kampus içerisinde 6 ATM bulunmaktadır.